Skottland | John Walker | 356 kr/l | 40% | Varunr: 493
Johnnie Walker Red Label är en skotsk blended whisky från producenten John Walker. I blandningen till Red Label, som föddes 1906 under benämningen Special Old Highland Whisky, används runt 35 olika sorters whisky. Receptet är hemligt men maltwhisky från Cardu bidrar till de milda och mjuka smaktonerna och så kallad ö- eller isle-whisky ger inslag av rökighet. Mer eller mindre begåvade gissningar antyder att kryddigheten kommer från Talisker och att även Benrinnes lär ha en betydande roll.
Red Label är den minst exklusiva whiskyn i Johnnie Walker-familjen, men är samtidigt den bäst säljande i serien. Enligt vissa är den främst utformad för att drickas som longdrink med soda, eller användas i andra drinkrecept. Totalt består familjen idag av fem så kallade labels: red, green, golden, blue och black. Samtliga utom Green Label är blended whisky, med skiftande raritetsnivå. Utöver dessa så kallade standard labels så har även ett stort antal limiterade specialupplagor av Johnnie Walker producerats.
Ursprunget till varumärket kan härröras till John "Johnnie" Walker som på 1800-talet började sälja whisky i sin livsmedelsaffär i Ayrshire i Skottland. Tillsammans med sin son Alexander utvecklade kompanjonerna tillsammans en speciell känsla för blanda whisky. Alexander anses av många vara den som skapade den moderna whiskyindustrin. Företaget följde tre generationer Walker och när 100-årsjubileet firades så var företaget ett av de tre största whiskyföretagen i världen. Efter andra världskriget så reste sig Johnnie Walker med en sällan skådad styrka och blev världens ledande skotska whiskyvarumärke. Företaget var rent av en de starkaste faktorerna till att dra igång den brittiska ekonomin efter kriget.
Johnnie Walker är idag den mest sålda skotska whiskyn i världen, med en total försäljning på över 120 miljoner flaskor om året. Varumärket ägs numera av spritjätten Diageo och produktionen sker för tillfället i Kilmarnock. Diageo utannonserade dock i september 2009 att produktionen flyttas till Glasgow och att fabriken i Kilmarnock ska läggas ner i slutet av 2011. Detta har orsakat stor uppståndelse hos såväl whiskyentusiaster som de anställda, men Diageo står fast vid sitt beslut.
Serveras rumstempererad som avec, eventuellt med en skvätt vatten.
Gyllene.
Torr, rökig smak med fatkaraktär.
700 ml - 259 kr
350 ml - 140 kr
Några passande drinkrecept på Johnnie Walker Red Label: Ruby Gimlet, Eggnog, Rusty Nail, Manhattan, Rasbuie, Christmas Manhattan, Black Hawk, Old Fashioned, Bishop, Loundberg, Troja, Godfather
Visa samtliga Johnnie Walker Red Label-drinkar.
De fyra senaste visas nedan, visa samtliga kommentarer.
WilsonPaw skrev onsdagen den 20 januari 2021, kl 10:17
who makes chloroquine phosphate
chloroquine nz
erectile response
erectile problems and solutions
hydrochlroquine
chloroquine coronavirus
erectile function cocaine abuse
lupus medication plaquenil
tadalafil evolution peptides
tadalafil gel
citromax antibiotic drug
zithromax buy
26
Robertfes skrev lördagen den 14 november 2020, kl 08:31
which erectile dysfunction drug is best
is erectile dysfunction permanent
best erectile vacuum pump
icd 10 erectile dysfunction
when does erectile dysfunction start
25
Robertfes skrev fredagen den 13 november 2020, kl 11:45
erectile exercises video
topical erectile dysfunction
erectile vitimans
erectile tissue in men
erectile band
24
Robertfes skrev torsdagen den 12 november 2020, kl 23:31
do erectile pills permanently increase size
erectile malfunction
erectile cherries
when does erectile dysfunction happen
erectile icd 10
Medlem!? Logga in för att inte vara anonym!
Lägg till Johnnie Walker Red Label i "mina drycker"
Köp Johnnie Walker Red Label online
Bell's Skottland | 341 kr/l
Chivas Regal 12 Years Skottland | 536 kr/l
Glen Clova Skottland | 312 kr/l
Glen Grant Skottland | 384 kr/l
Glendronach Revival 15 Years Skottland | 756 kr/l
Glenfiddich Skottland | 527 kr/l
Grant's Skottland | 364 kr/l
J&B Skottland | 370 kr/l
Johnnie Walker Black Label Skottland | 541 kr/l
Johnnie Walker Blue Label Skottland | 2141 kr/l
Johnnie Walker Red Label Skottland | 356 kr/l
King Robert II Scotch Skottland | 300 kr/l
Mackinlay Skottland | 370 kr/l
Stewart's Skottland | 327 kr/l
The Famous Grouse Skottland | 384 kr/l
The Macallan 18 Years Skottland | 1425 kr/l
The Macallan 30 Years Skottland | 4136 kr/l
Vat 69 Skottland | 299 kr/l
27